# SAIT® 20062 Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole, 46 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR61600
**MPN:** 20062
**Price:** $7.53 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-20062

## Features

- Soft bond for aggressive removal of material without loading
- Special aluminum oxide formulation prevents "loading" on soft (non-ferrous) metals
- All sizes internally reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance
- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry
- Outlasts competition by as much as 40%

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053200620 |
| Grade | Medium |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 8.5 |
| Height (in) | 5 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 20062 |

## Description

SAIT® Depressed Center Wheel, 4-1/2 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 46 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 RPM Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Non-Ferrous Metals, Wheel Hardness: N, Black Wheel, Reinforced: Yes, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Soft bond for aggressive removal of material without loading

- Special aluminum oxide formulation prevents "loading" on soft (non-ferrous) metals

- All sizes internally reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance

- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry

- Outlasts competition by as much as 40%
