# SAIT® 02701 End Brush, 1 in dia Brush, Full Cable Twist Knot

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR60002
**MPN:** 02701
**Price:** $18.22 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-02701

## Features

- For use on portable power tools
- Knot wire provides aggressive cutting action

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053027012 |
| Brands | SAIT |
| Wire Type | Full Cable Twist Knot |
| Width (in) | 5.38 |
| Height (in) | 5.38 |
| Length (in) | 4.63 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Brush Diameter | 1 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 12/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1ANSI B165.2 |
| Wire Rope Diameter | 0.02 in |
| Manufacturer Part Number | 02701 |

## Description

SAIT® End Brush, 1 in Brush dia, 1/4 in Shank dia, Full Cable Twist Knot Filament/Wire, 0.02 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 1 in Trim Length, 22000 RPM Maximum, 2-5/8 in Overall Length.

Features

- For use on portable power tools

- Knot wire provides aggressive cutting action
