# SAIT® 01411 Wide Face Wheel Brush, 8 in dia Brush, 1 in W Face, 0.014 in dia Crimped Filament/Wire, 5/8 in Arbor Hole

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** 01411-13333
**MPN:** 01411
**Price:** $71.34 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-01411

## Features

- Dense, compact crimped steel wire brush face
- May be stacked to achieve wider work face
- Standard 2 in arbor, with adaptor to listed arbor
- Includes bushing pairs to adapt to variety of arbor
- For use with bench grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053014111 |
| Type | Wide Face |
| Brands | SAIT |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 8.94 |
| Height (in) | 8.25 |
| Length (in) | 2 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Brush Diameter | 8 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1ANSI B165.2 |
| Wire Rope Diameter | 0.014 in |
| Manufacturer Part Number | 01411 |

## Description

SAIT® Wheel Brush, Wide Face, 8 in Brush dia, 1 in Face Width, 5/8 in Arbor Hole, Crimped Filament/Wire, 0.014 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 1-1/2 in Trim Length, 4000 RPM Maximum, Unthreaded Arbor Attachment.

Features

- Dense, compact crimped steel wire brush face

- May be stacked to achieve wider work face

- Standard 2 in arbor, with adaptor to listed arbor

- Includes bushing pairs to adapt to variety of arbor

- For use with bench grinders
