# Ridgid® 64847 Jet Hose, 1/4 in MNPT Nominal, 3/8 in Inside dia, 5/8 in Outside dia, 200 ft L

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 64847-12632
**MPN:** 64847
**Price:** $1,328.06 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-64847

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691648471 |
| Brands | RIDGID |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 8.5 |
| Height (in) | 23.75 |
| Length (in) | 24 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Nominal Size | 1/4 in MNPT |
| Overall Length | 200 ft |
| Inside Diameter | 3/8 in |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 64847 |

## Description

Ridgid® jet hose, 1/4 in MNPT nominal, 3/8 in inside dia, 5/8 in outside dia, 200 ft length.
