# Ridgid® 53037 Sink Trap Hose H-1850, 1/8 in MNPT Nominal, 1/8 in Inside dia, 3/16 in Outside dia, 50 ft L

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 53037-12632
**MPN:** 53037
**Price:** $151.24 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-53037

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691530370 |
| Brands | RIDGID |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 9.4 |
| Height (in) | 5.2 |
| Length (in) | 11.3 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Nominal Size | 1/8 in MNPT |
| Overall Length | 50 ft |
| Inside Diameter | 1/8 in |
| Outside Diameter | 3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 53037 |

## Description

Ridgid® sink trap hose, 1/8 in MNPT nominal, 1/8 in inside dia, 3/16 in outside dia, 50 ft length.
