# Ridgid® 52957 Sink Trap Hose H-1825, 1/8 in MNPT Nominal, 3/16 in Outside dia, 25 ft L

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 52957
**MPN:** 52957
**Price:** $114.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-52957

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691529572 |
| Brands | RIDGID |
| Width (in) | 9.3 |
| Height (in) | 5.3 |
| Length (in) | 11.3 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Nominal Size | 1/8 in MNPT |
| Overall Length | 25 ft |
| Inside Diameter | 1/8 in |
| Outside Diameter | 3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 52957 |

## Description

Ridgid® sink trap hose, 1/8 in MNPT nominal, 1/8 in inside dia, 3/16 in outside dia, 25 ft length, model: H-1825.
