# Ridgid® 47607 Jet Hose, 1/4 in MNPT Nominal, 1/4 in Inside dia, 1/2 in Outside dia, 50 ft L, Black

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 47607-12632
**MPN:** 47607
**Price:** $212.25 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-47607

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691476074 |
| Color | Black |
| Brands | RIDGID |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 11.7 |
| Height (in) | 11.8 |
| Length (in) | 11.4 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Nominal Size | 1/4 in MNPT |
| Overall Length | 50 ft |
| Inside Diameter | 1/4 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 47607 |

## Description

Ridgid® jet hose, 1/4 in MNPT nominal, 1/4 in inside dia, 1/2 in outside dia, 50 ft length, black.
