# Ridgid® 47602 Trap Hose, 1/8 in MNPT Nominal, 3/16 in Inside dia, 1/4 in Outside dia, 50 ft L, Orange

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 47602-12632
**MPN:** 47602
**Price:** $233.75 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-47602

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691476029 |
| Color | Orange |
| Brands | RIDGID |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 10 |
| Height (in) | 10.7 |
| Length (in) | 9.9 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Nominal Size | 1/8 in MNPT |
| Overall Length | 50 ft |
| Inside Diameter | 3/16 in |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 47602 |

## Description

Ridgid® trap hose, 1/8 in mNPT nominal, 3/16 in inside dia, 1/4 in outside dia, 50 ft length, orange.
