# Ridgid® 45178 Power Drive 700, 1/8 to 2 in Pipe, 28-1/4 in L, Power Source 1 PH 115V 50 to 60 Hz 1/2 hp 28 RPM

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA37075
**MPN:** 45178
**Price:** $3,245.35 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-45178

## Features

- Design for Ridgid® model 12-R die heads, other die heads can be used using adapters, it can also be used with 258/258XL pipe cutters
- Heavy-duty hand-held power drive

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691451781 |
| Brands | RIDGID |
| Material | Cast Aluminum |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 12.3 |
| Height (in) | 9 |
| Length (in) | 31.5 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Power Source | 1-Ph 115 V 50 to 60 hz 1/2 hp 28 rpm |
| Product Type | Bare Tool |
| Pipe Capacity | 1/8 to 2 in |
| Overall Length | 28.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 45178 |

## Description

Design for Ridgid® model 12-R die heads, other die heads can be used using adapters, it can also be used with 258/258XL pipe cutters. heavy-duty hand-held power drive.

Features

- Design for Ridgid® model 12-R die heads, other die heads can be used using adapters, it can also be used with 258/258XL pipe cutters

- Heavy-duty hand-held power drive
