# Ridgid® 31370 Strap Wrench Series 5, 5 in, 5-1/2 in OD Tubing

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA53583
**MPN:** 31370
**Price:** $83.54 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-31370

## Features

- Strong, woven nylon strap gives tight grip
- Two models available with special strap for plastic pipe
- Polyurethane-coated strap prevents scratching

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691313706 |
| Brands | RIDGID |
| Series | 5 |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 3.5 |
| Height (in) | 2.9 |
| Length (in) | 19.2 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Handle Length | 18 in |
| Pipe Capacity | 5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Outside Diameter Tubing | 5.5 in |
| Manufacturer Part Number | 31370 |

## Description

Designed for use on plastic pipe, Ridgid® strap wrenches gives you a tight grip and leverage without scratching surfaces. The pre-vulcanized natural yellow latex nylon web strap also works well for other unexpected jobs like removing jammed cover flanges off tap spindles or loosening tight plates. You name it, and you’ll find a use for a Ridgid® strap wrench.

Features

- Strong, woven nylon strap gives tight grip

- Two models available with special strap for plastic pipe

- Polyurethane-coated strap prevents scratching
