# Ridgid® 31355 Series Strap Wrench 2, 2 in Pipe, 3-1/2 in OD Tubing

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA53565
**MPN:** 31355
**Price:** $44.47 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-31355

## Features

- Strong, woven nylon strap gives tight grip
- Two models available with special strap for plastic pipe
- Polyurethane-coated strap prevents scratching

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691313553 |
| Brands | RIDGID |
| Series | 2 |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 2.2 |
| Height (in) | 1.6 |
| Length (in) | 12.7 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Handle Length | 11-3/4 in |
| Pipe Capacity | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Outside Diameter Tubing | 3.5 in |
| Manufacturer Part Number | 31355 |

## Description

Ridgid® strap wrench, series: 2 series, 2 in pipe, 1-1/16 in W strap, 17 in strap length, 3-1/2 in OD tubing, nylon strap, polyurethane coated strap, 11-3/4 in L handle.

Features

- Strong, woven nylon strap gives tight grip

- Two models available with special strap for plastic pipe

- Polyurethane-coated strap prevents scratching
