# Ridgid® 31035 Heavy-Duty Straight Pipe Wrench, 5 in Pipe, 36 in OAL, Floating Forged Hook Jaw, Ductile Iron Handle

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA53220
**MPN:** 31035
**Price:** $209.83 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-31035

## Features

- Straight pipe wrenches have a sturdy, cast iron housing and I-Beam handle with full floating forged hook jaw, featuring self-cleaning threads with replaceable hook and heel jaws
- Time tested designs
- Often imitated, never duplicated
- Efficient designs to improve productivity
- Innovative to provide new solutions to old problems

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691310354 |
| Type | Heavy-Duty |
| Brands | RIDGID |
| Jaw Type | Floating Forged Hook |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 6.3 |
| Handle Type | I-Beam |
| Height (in) | 2.5 |
| Length (in) | 31 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Handle Length | 36 in |
| Pipe Capacity | 5 in |
| Overall Length | 36 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 31035 |

## Description

Ridgid® straight pipe wrench, heavy-duty, 5 in pipe, 36 in OAL, floating forged hook jaw, alloy steel jaw, i-beam handle, ductile iron handle, knurled nut adjustment, red.

Features

- Straight pipe wrenches have a sturdy, cast iron housing and I-Beam handle with full floating forged hook jaw, featuring self-cleaning threads with replaceable hook and heel jaws

- Time tested designs

- Often imitated, never duplicated

- Efficient designs to improve productivity

- Innovative to provide new solutions to old problems
