# Ridgid® 31005 Heavy-Duty Straight Pipe Wrench 8 in, Full Floating Forged Hook Jaw, Ductile Iron Housing, I-Beam Handle

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA53130
**MPN:** 31005
**Price:** $32.15 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-31005

## Features

- Model: 8
- Nominal size: 8 in
- Pipe capacity: 1 in
- Standard pack: 6
- Knurled nut adjustment type
- Alloy steel jaw

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691310057 |
| Type | Heavy-Duty |
| Brands | RIDGID |
| Jaw Type | Floating Forged Hook |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 1.75 |
| Handle Type | I-Beam |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 7.5 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Handle Length | 8 in |
| Pipe Capacity | 1 in |
| Overall Length | 8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 31005 |

## Description

Meet your go-to wrench for life. Built with a sturdy I-beam 8 in handle for a tight grip and no slip, the model 8 heavy-duty straight pipe wrench offers features you’ll count on day-in and out: like a full-floating forged hook jaw for fast ratcheting action, and a knurled adjustment nut for one-handed operation. Easy on the knuckles; strong on performance. Find out why, for more than 80 years, professionals have trusted Ridgid® wrenches to get the job done.

Features

- Model: 8

- Nominal size: 8 in

- Pipe capacity: 1 in

- Standard pack: 6

- Knurled nut adjustment type

- Alloy steel jaw
