# Ridgid® 31000 Heavy-Duty Straight Pipe Wrench, 3/4 in Pipe, 6 in OAL, Forged Hook Jaw, Ductile Iron Handle, Knurled Nut Adjustment

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA53120
**MPN:** 31000
**Price:** $28.94 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-31000

## Features

- Straight pipe wrenches have a sturdy, ductile-iron housing and an I-beam handle with a full floating forged hook jaw, featuring self-cleaning threads with replaceable hook and heel jaws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691310002 |
| Type | Heavy-Duty |
| Brands | RIDGID |
| Jaw Type | Forged Hook |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 1.75 |
| Handle Type | I-Beam |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Handle Length | 6 in |
| Pipe Capacity | 3/4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Package Quantity | 6/Each |
| Manufacturer Part Number | 31000 |

## Description

Ridgid® straight pipe wrench, heavy-duty, 3/4 in pipe, 6 in OAL, forged hook jaw, alloy steel jaw, i-beam handle, ductile iron handle, knurled nut adjustment.

Features

- Straight pipe wrenches have a sturdy, ductile-iron housing and an I-beam handle with a full floating forged hook jaw, featuring self-cleaning threads with replaceable hook and heel jaws
