# Ridgid® 26092 Threading Machine Kit 1224, 1/2 to 4 in Pipe, 18-1/2 in L x 72-1/2 in W, 1/4 to 2 in Bolt, 120 VAC, 1.5 hp

**Brand:** [RIDGID](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA53003
**MPN:** 26092
**Price:** $12,075.50 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ridgid-26092

## Features

- The model: 1224 threads a wide range of pipe including black, galvanized and plastic coated pipe, together with stainless steel, IMC and heavy-wall conduit, as well as rod up to 30 rockwell C
- An induction motor helps minimize noise
- A special capacitor-start/capacitor-run motor allows the 1224 to thread a full range of material where voltage drop is experienced
- Universal die head 1/4 to 2 in, 2-1/2 to 4 in receding die head allows cutting of tapered or straight NPT/NPSM or BSPT connection/BSPP threads
- Constant and proper lubrication of dies and workpiece with through head oiling
- Two-speed gear box with a 3:1 ratio
- Hammer-type chuck with replaceable rocker action jaw inserts
- Cam action rear centering device
- Self-priming, gerotor type, automatic-reversing, constant flow oiling pump
- Through die head oiling
- Versatility: threads black, galvanized and plastic coated pipe, stainless steel, IMC, heavy-wall conduit, and rod up to RC 30
- Quiet operation: an induction motor insures sound levels well within the limits set by OSHA
- Low voltage operation: special start/run capacitors allow operation in less than ideal conditions

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691260925 |
| Speed | 36/12 rpm |
| Brands | RIDGID |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | Lifetime |
| Bolt Size | 1/4 to 2 in |
| Width (in) | 34 |
| Height (in) | 26 |
| Length (in) | 48 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Product Type | Kit |
| Pipe Capacity | 1/2 to 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 26092 |

## Description

Ridgid® threading machine kit, 1/2 to 4 in, 36/12 rpm, 1.5 hp, 120 VAC, 15 A, 1/4 to 2 in bolt, 18-1/2 in OAL, 72-1/2 in OAW, reversing, polyethylene housing, heavy-duty rotary forward/off/reverse/integral foot switch control.Includes:(2) DieheadsWheel CutterReamer3/4 in Comb3/16 in Hex Key7/32 in Hex Key1/4 in Hex KeyTool BoxNu-Clear OilWrench

Features

- The model: 1224 threads a wide range of pipe including black, galvanized and plastic coated pipe, together with stainless steel, IMC and heavy-wall conduit, as well as rod up to 30 rockwell C

- An induction motor helps minimize noise

- A special capacitor-start/capacitor-run motor allows the 1224 to thread a full range of material where voltage drop is experienced

- Universal die head 1/4 to 2 in, 2-1/2 to 4 in receding die head allows cutting of tapered or straight NPT/NPSM or BSPT connection/BSPP threads

- Constant and proper lubrication of dies and workpiece with through head oiling

- Two-speed gear box with a 3:1 ratio

- Hammer-type chuck with replaceable rocker action jaw inserts

- Cam action rear centering device

- Self-priming, gerotor type, automatic-reversing, constant flow oiling pump

- Through die head oiling

- Versatility: threads black, galvanized and plastic coated pipe, stainless steel, IMC, heavy-wall conduit, and rod up to RC 30

- Quiet operation: an induction motor insures sound levels well within the limits set by OSHA

- Low voltage operation: special start/run capacitors allow operation in less than ideal conditions
