# Razor-Back® 66158 Heavy Duty Mortar Hoe, 10 in L x 6 in W, Forged Perforated Blade

**Brand:** [RAZOR-BACK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RAZOR-BACK)
**SKU:** THA65590
**MPN:** 66158
**Price:** $61.33 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/razor-back-66158

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 079617661584 |
| Type | Heavy Duty |
| Brands | RAZOR-BACK |
| Blade Type | Forged Perforated |
| Width (in) | 10 |
| Blade Width | 6 in |
| Height (in) | 68.5 |
| Length (in) | 7.75 |
| Blade Length | 10 in |
| Manufacturer | The AMES Companies |
| Handle Length | 66 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 66158 |

## Description

Razor-Back® Mortar Hoe, Heavy Duty, Forged Perforated Blade, 10 in Blade Length, 6 in Blade Width, 66 in L Handle, Wood Handle.
