# Rayovac® AL9V-6J Non-Rechargeable Battery, Alkaline, 9 VDC V Nominal, 500 mAh Nominal, 9 V

**Brand:** [RAYOVAC](https://dev.maxsupplyco.com/brands/RAYOVAC)
**SKU:** ELE65150
**MPN:** AL9V-6J
**Price:** $1.64 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/rayovac-al9v-6j

## Features

- Delivers excellent power for the most demanding devices
- Researched, tested and proven to meet industrial standards
- Quad A construction
- -30 to 55° C operating temperature

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 128000004498 |
| Brands | RAYOVAC |
| Width (in) | 6 |
| Height (in) | 1.91 |
| Length (in) | 0.69 |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Manufacturer | Spectrum Brands |
| Overall Length | 26.5 mm |
| Nominal Capacity | 500 mAh |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/NEDA - 1604ACIEC - 6LR61EPA Requirement |
| Manufacturer Part Number | AL9V-6J |

## Description

Rayovac® Non-Rechargeable Battery, Alkaline Chemical System, 9 V Nominal, 500 mAh Nominal Capacity, 9 V Battery, Snap Terminal, Steel Case, 26.5 mm L x 17.5 mm W x 48.5 mm H Dimensions. Rayovac® Ultra Pro™ Alkaline - Engineered For Professional Use. Long Lasting Power For Industrial and Commercial Devices. Shrink, Contractor and Vending Box Packaging Available.

Features

- Delivers excellent power for the most demanding devices

- Researched, tested and proven to meet industrial standards

- Quad A construction

- 30 to 55° C operating temperature
