# DeWALT® Power-Stud+® SD1 7423SD1 Expansion Wedge Anchor, 1/2 in dia, 4-1/2 in OAL, 2-3/4 in L Thread, Carbon Steel, Zinc Plated

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28186
**MPN:** 7423SD1-PWR
**Price:** $0.93 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-7423sd1-pwr

## Features

- Consistent performance in high and low strength concrete
- Nominal drill bit size is the same as the anchor diameter
- Anchor can be installed through standard fixture holes
- Anchor design allows for follow-up expansion after setting under tensile loading
- Length ID code and identifying marking stamped on head of each anchor
- Anchor design allows for follow-up expansion after setting under tensile loading ultimate pullout 5440 lb
- Normal weight concrete, structural sand-light weight concrete, concrete over steel deck and grouted concrete masonry are applicable materials

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352776095 |
| Type | Expansion |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 1/2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Head Style | Hex |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 4.5 |
| Thread Size | 1/2 in - 13 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 2-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ICC-ES AC01ESR-2818/2966UL Listed |
| Manufacturer Part Number | 7423SD1-PWR |

## Description

Powers™ Power-Stud+® SD1 wedge anchor, Expansion, 1/2 in dia, 4-1/2 in Overall Length, 2-3/4 in Thread Length, Carbon Steel, Zinc Plated, 2-1/4 in Minimum Embedment Depth, 1/2 in Drill, 1/2-13, Hex Head, UNC, 4195 lb Shear Strength, 4155 lb Tensile.

Features

- Consistent performance in high and low strength concrete

- Nominal drill bit size is the same as the anchor diameter

- Anchor can be installed through standard fixture holes

- Anchor design allows for follow-up expansion after setting under tensile loading

- Length ID code and identifying marking stamped on head of each anchor

- Anchor design allows for follow-up expansion after setting under tensile loading ultimate pullout 5440 lb

- Normal weight concrete, structural sand-light weight concrete, concrete over steel deck and grouted concrete masonry are applicable materials
