# DeWALT® 7422SD1 Wedge Expansion Anchor, 1/2 in dia, 3-3/4 in OAL, 2 in L Thread, Carbon Steel, Zinc Plated

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28185
**MPN:** 7422SD1-PWR
**Price:** $0.83 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-7422sd1-pwr

## Features

- Anchor is a fully threaded, torque-controlled, wedge expansion anchor which is designed for consistent performance in cracked and uncracked concrete
- Suitable base materials include normal-weight concrete, structural sand-lightweight
- 4195 lb ultimate load, 4195 lb 3000 psi concrete, 4195 lb 4000 psi concrete
- 4155 lb, 4155 lb 3000 psi concrete, 4500 lb 4000 psi concrete

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352776071 |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 1/2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 3.75 |
| Thread Size | 1/2 in - 13 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | FM/UL Approved |
| Manufacturer Part Number | 7422SD1-PWR |

## Description

Powers™ wedge Expansion anchor, 1/2 in dia, 3-3/4 in Overall Length, 2 in Thread Length, Carbon Steel, Zinc Plated, 2-1/4 in Minimum Embedment Depth, 1/2-13, 4195 lb Shear Strength, 4155 lb Tensile.

Features

- Anchor is a fully threaded, torque-controlled, wedge expansion anchor which is designed for consistent performance in cracked and uncracked concrete

- Suitable base materials include normal-weight concrete, structural sand-lightweight

- 4195 lb ultimate load, 4195 lb 3000 psi concrete, 4195 lb 4000 psi concrete

- 4155 lb, 4155 lb 3000 psi concrete, 4500 lb 4000 psi concrete
