# DeWALT® 09665 Single Shield Expansion Anchor, 5/16 in, 1-1/2 in OAL, Zamac Alloy

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC61700
**MPN:** 09665-PWR
**Price:** $0.92 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-09665-pwr

## Features

- Readily accepts machine bolts
- Internally threaded anchor for easy removability and service work

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352096650 |
| Type | Single |
| Brands | DEWALT |
| Material | Zamak Alloy |
| Length (in) | 1.5 |
| Thread Size | 5/16 in - 18 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CID A-A 1923A |
| Manufacturer Part Number | 09665-PWR |

## Description

Powers™ Shield Expansion anchor, Single, 5/16 in Size, 1-1/2 in Overall Length, Zamac Alloy, 1-5/8 in Minimum Embedment Depth, 5/8 in Drill, UNC Thread, 5/16-18 Thread, 5/16 in Thread Length.

Features

- Readily accepts machine bolts

- Internally threaded anchor for easy removability and service work
