# DeWALT® 9525 Double Shield Expansion Anchor, 1/2 in, 2-1/2 in OAL, Zamac Alloy

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC61285
**MPN:** 09525-PWR
**Price:** $1.73 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-09525-pwr

## Features

- Performs in base material of questionable strength
- Internally threaded anchor for easy removability and service work
- Corrosion resistant body

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352095257 |
| Type | Double |
| Brands | DEWALT |
| Material | Zamak Alloy |
| Length (in) | 2.5 |
| Thread Size | 1/2 in - 13 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CID A-A 1923A |
| Manufacturer Part Number | 09525-PWR |

## Description

Powers™ Shield Expansion anchor, Double, 1/2 in Size, 2-1/2 in Overall Length, Zamac Alloy, 2-1/4 in Minimum Embedment Depth, 1/2 in Drill, UNC Thread, 1/2-13 Thread, 3/4 in Thread Length.

Features

- Performs in base material of questionable strength

- Internally threaded anchor for easy removability and service work

- Corrosion resistant body
