# DeWALT® 9520 Double Shield Expansion Anchor, 3/8 in, 2 in OAL, Zamac Alloy

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC61275
**MPN:** 09520-PWR
**Price:** $1.16 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-09520-pwr

## Features

- Performs in base material of questionable strength
- Internally threaded anchor for easy removability and service work
- Corrosion resistant body

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352095202 |
| Type | Double |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 3/8 in |
| Material | Zamak Alloy |
| Height (in) | 0.375 |
| Length (in) | 2 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CID A-A 1923A |
| Manufacturer Part Number | 09520-PWR |

## Description

Powers™ Shield Expansion anchor, Double, 3/8 in, 2 in Overall Length, Zamac Alloy, 1-3/4 in Minimum Embedment Depth, 3/4 in Drill, UNC, 3/8-16, 5/8 in Thread Length.

Features

- Performs in base material of questionable strength

- Internally threaded anchor for easy removability and service work

- Corrosion resistant body
