# DeWALT® 09330 Hollow-Set™ Dropin™ Threaded Drop-In Anchor, 5/16 in, 5/8 in Drill, Zamac Alloy/Carbon Steel, 1 in D Min Embedment

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28158
**MPN:** 09330-PWR
**Price:** $3.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-09330-pwr

## Features

- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work
- Unique expansion design allows for anchoring in thin-walled base materials
- Versatile setting options allows for hollow or solid base materials
- Normal weight concrete, precast hollow core plank, hollow or grout filled concrete masonry (CMU) and brick masonry are applicable materia

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352093307 |
| Type | Threaded |
| Brands | DEWALT |
| Material | Zamac Alloy/Carbon Steel |
| Bolt Size | 5/16 in |
| Length (in) | 1.3125 |
| Thread Size | 5/16 in - 18 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 5/8 in |
| Package Quantity | 50/Each |
| Standard Approvals | ASTM E488 |
| Manufacturer Part Number | 09330-PWR |

## Description

Powers™ Drop-In anchor, Threaded, series: Hollow-Set™ Dropin™, 5/16 in Bolt/Rod, 5/16-18, Zamac Alloy/Carbon Steel, 5/8 in Drill, 1 in Minimum Embedment Depth, 5/8 in Thread Length, UNC, 1-5/16 in Overall Length, 1980 lb at 2000 psi/4000/6000 psi for Concrete Shear Strength, 1120 lb at 2000 psi, 1680 lb at 4000 psi, 2200 at 6000 psi for Normal Weight Concrete Tensile.

Features

- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work

- Unique expansion design allows for anchoring in thin-walled base materials

- Versatile setting options allows for hollow or solid base materials

- Normal weight concrete, precast hollow core plank, hollow or grout filled concrete masonry (CMU) and brick masonry are applicable materia
