# DeWALT® 9320 Hollow-Set™ Dropin™ Threaded Drop-In Anchor, 1/4 in, 3/8 in Drill, Zamac Alloy/Carbon Steel, 3/4 in D Min Embedment

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28157
**MPN:** 09320-PWR
**Price:** $2.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-09320-pwr

## Features

- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work
- Unique expansion design allows for anchoring in thin-walled base materials
- Versatile setting options allows for hollow or solid base materials
- Normal weight concrete, precast hollow core plank, hollow or grout filled concrete masonry (CMU) and brick masonry are applicable materia

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352093208 |
| Type | Threaded |
| Brands | DEWALT |
| Material | Zamac Alloy/Carbon Steel |
| Bolt Size | 1/4 in |
| Length (in) | 0.875 |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 3/8 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Standard Approvals | ASTM E488 |
| Manufacturer Part Number | 09320-PWR |

## Description

Powers™ Drop-In anchor, Threaded, series: Hollow-Set™ Dropin™, 1/4 in Bolt/Rod, 1/4-20, Zamac Alloy/Carbon Steel, 3/8 in Drill, 3/4 in Minimum Embedment Depth, 3/8 in Thread Length, UNC, 7/8 in Overall Length, 1200 lb at 2000 psi for Concrete Shear Strength, 760 lb at 2000 psi, 1140 lb at 4000 psi, 1440 at 6000 psi for Normal Weight Concrete Tensile.

Features

- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work

- Unique expansion design allows for anchoring in thin-walled base materials

- Versatile setting options allows for hollow or solid base materials

- Normal weight concrete, precast hollow core plank, hollow or grout filled concrete masonry (CMU) and brick masonry are applicable materia
