# DeWALT® 9220 Calk-In™ Machine Bolt Anchor, 1/4 in, 19/32 in L Thread, Antimonial Lead/Zamac Alloy

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28132
**MPN:** 09220-PWR
**Price:** $0.37 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-09220-pwr

## Features

- Readily accepts machine bolts
- Internally threaded anchor for easy removability and service work
- Shallow embedment
- Concrete, block, brick and stone

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352092201 |
| Brands | DEWALT |
| Material | Antimonial Lead/Zamak Alloy |
| Length (in) | 20 |
| Thread Size | 1/2 in |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 19/32 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | GSA CID A-A 1922A |
| Manufacturer Part Number | 09220-PWR |

## Description

Powers™ Machine bolt anchor, series: Calk-In™, 1/4 in Size, 19/32 in Thread Length, Antimonial Lead/Zamac Alloy, 20 in Overall Length, 1/2 in Drill, 7/8 in Minimum Embedment Depth, UNC Thread, 1250 lb/250 lb Grout-Filled Concrete Masonry Ultimate and Allowed Shear Strength, 880 lb/175 lb Grout-Filled Concrete Masonry Ultimate/Allowed Tensile Strength.

Features

- Readily accepts machine bolts

- Internally threaded anchor for easy removability and service work

- Shallow embedment

- Concrete, block, brick and stone
