# DeWALT® Vertigo™ 7173 Vertical Hanger, 3/8 in dia, 1-3/8 in L Thread, Zinc Plated

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28393
**MPN:** 07173
**Price:** $0.70 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-07173

## Features

- One system for all rod hanging applications in steel, wood and concrete
- Ease and speed of overhead installation

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352071732 |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 3/8 in |
| Height (in) | 0.375 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Thread Type | Wedge Bolt OT |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | FM Approved |
| Manufacturer Part Number | 07173 |

## Description

Powers™ Vertigo™ Vertical Hanger, 3/8 in dia, 1-3/8 in Thread Length, 3/8-16, wedge bolt Ot, 1-1/2 in Minimum Embedment Depth, Zinc PlatedVertigo® is a One-Piece, All Steel Threaded Fastening System For Suspending Steel Threaded Rod Vertically Overhead in Pipe Hanging, Fire Protection, Electrical Conduit and Cable Tray Applications. Vertigo® Can Be Installed in a Variety of Base Materials Including Steel Bar Joists and Beams, Wood Frame Columns and Beams, as Well as Concrete Ceilings, Beams and Columns.

Features

- One system for all rod hanging applications in steel, wood and concrete

- Ease and speed of overhead installation
