# DeWALT® 06204 Dropin™ Threaded Drop-In Anchor, 1/4 in, 3/8 in Drill, 303 SS, 1 in D Min Embedment

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28141
**MPN:** 06204-PWR
**Price:** $1.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-06204-pwr

## Features

- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work
- Smooth wall drop-in can be installed flush mounted or below the base material surface
- Can be used in solid concrete, hard stone and solid block base materials
- Coil thread version accepts coil rod and typically used for concrete formwork applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352062044 |
| Type | Threaded |
| Brands | DEWALT |
| Material | 303 Stainless Steel |
| Bolt Size | 1/4 in |
| Length (in) | 1 |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Length | 7/16 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Standard Approvals | ASTM 488UL Listed |
| Manufacturer Part Number | 06204-PWR |

## Description

Powers™ Drop-In anchor, Threaded, series: Dropin™, 1/4 in Bolt/Rod, 1/4-20, 303 Stainless Steel, 3/8 in Drill, 1 in Minimum Embedment Depth, 7/16 in Thread Length, UNC, 1 in Overall Length, 2120 lb at 2000 psi for Concrete Shear Strength, 1140 lb at 2000 psi, 1985 lb at 4000 psi, 2080 lb at 6000 psi for Normal Weight Concrete Tensile.

Features

- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work

- Smooth wall drop-in can be installed flush mounted or below the base material surface

- Can be used in solid concrete, hard stone and solid block base materials

- Coil thread version accepts coil rod and typically used for concrete formwork applications
