# DeWALT® 2844 Hammer-Screw™ Nail Drive Anchor with NO 2 Phillips Head Screw, 1/4 in dia, 1-1/2 in OAL, Mushroom Head

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28090
**MPN:** 02844-PWR
**Price:** $0.34 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-02844-pwr

## Features

- Installs in a variety of base materials
- Removable anchor when screw is backed out with a Phillips head driver
- 880 lb at 4000 psi and 6000 psi for normal weight concrete
- 850 lb at 4000 psi, 890 lb at 6000 psi for normal weight concrete

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352028446 |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 1/4 in |
| Material | Carbon Steel/Stainless Steel Screw/Zamak Alloy |
| Head Size | 35/64 x 9/64 in |
| Head Style | Mushroom Head |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 1.5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Hole Diameter | 5/16 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Standard Approvals | CID A-A 1925AGSA Approved |
| Manufacturer Part Number | 02844-PWR |

## Description

Powers™ Nail Drive anchor, series: Hammer-Screw™, 1/4 in dia, 1-1/2 in Overall Length, Mushroom Head, Carbon Steel/Stainless Steel/Zamac Alloy, Zinc Plated, 1/4 in Drill, 5/16 in Hole dia, 5/8 in Minimum Embedment Depth, 35/64 x 9/64 Head, 650 lb at 2000 psi for Normal Weight Concrete Shear Strength, 675 lb at 2000 psi for Normal Weight Concrete Tensile.

Features

- Installs in a variety of base materials

- Removable anchor when screw is backed out with a Phillips head driver

- 880 lb at 4000 psi and 6000 psi for normal weight concrete

- 850 lb at 4000 psi, 890 lb at 6000 psi for normal weight concrete
