# DeWALT® 2820 Nailin® Nail Drive Anchor with Carbon Steel Nail, 1/4 in dia, 1-1/2 in OAL, Mushroom Head, Zamac Alloy

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** ANC28070
**MPN:** 02820-PWR
**Price:** $0.18 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/powers-02820-pwr

## Features

- Installs in a variety of base materials
- Normal weight concrete, hollow concrete masonry, brick masonry and stone
- 655 lb at 4000 psi and 6000 psi for normal weight concrete shear strength
- 580 lb at 4000 psi and 6000 psi for normal weight concrete

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 075352028200 |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 1/4 in |
| Material | Zamak Alloy |
| Head Size | 35/65 x 9/64 in |
| Head Style | Mushroom Head |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 1.5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Hole Diameter | 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CID A-A 1925A |
| Manufacturer Part Number | 02820-PWR |

## Description

Powers™ Nail Drive anchor, series: Nailin®, 1/4 in dia, 1-1/2 in Overall Length, Mushroom Head, Zamac Alloy, Zinc Plated, 1/4 in Drill, 5/16 in Hole dia, 5/8 in Minimum Embedment Depth, 35/65 x 9/64 Head, 440 lb at 2000 psi for Normal Weight Concrete Shear Strength, 410 lb at 2000 psi for Normal Weight Concrete Tensile.

Features

- Installs in a variety of base materials

- Normal weight concrete, hollow concrete masonry, brick masonry and stone

- 655 lb at 4000 psi and 6000 psi for normal weight concrete shear strength

- 580 lb at 4000 psi and 6000 psi for normal weight concrete
