# Power Team® SPM5513 SP Series Shop Press, 55 ton Capacity, 48-1/2 in L x 36 in W Base, 13-1/4 in L Stroke

**Brand:** [POWER TEAM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPM5513-12948
**MPN:** SPM5513
**Price:** $15,148.78 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/power-team-spm5513

## Features

- Full off-center pressing at full rated capacity across width of upper frame without buckling or bending
- Maximum daylight is 42 x 36 in, making positioning of even bulky work pieces easy
- Height of press bed is easily adjusted with winch; friction brake prevents bed from dropping and handle from spinning upon release
- Presses with single-acting cylinder offer choice of 2-speed hand operated, electric/hydraulic or air/hydraulic pump
- Models with double-acting cylinder have an electric/hydraulic pump
- Press models equipped with remote control enable operator to view work from all sides with fingertip control of cylinder piston travel
- Press can be used horizontally for special applications with user-supplied support legs
- Holds pressure with motor shut of
- Also has an automatic dump setting
- Furnished with a 10 ft remote motor control

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536004008 |
| Speed | 0.665 in/min |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | 2.5 gal Reservoir, C5513C Single-Acting Cylinder, 2-Way Valve, Hydraulic Hoses And Fittings |
| Base Width | 36 in |
| Width (in) | 36 |
| Base Length | 48-1/2 in |
| Length (in) | 48.5 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPM5513 |

## Description

Power Team® shop press, series: SP series, 55 ton capacity, 48-1/2 in base length, 36 in base width, P460 hand/manual pump, 13-1/4 in stroke length, 10,000 psi pressure, H-frame frame, 48-1/2 x 36 in working space, 0.665 in/min speed.

Features

- Full off-center pressing at full rated capacity across width of upper frame without buckling or bending

- Maximum daylight is 42 x 36 in, making positioning of even bulky work pieces easy

- Height of press bed is easily adjusted with winch

- friction brake prevents bed from dropping and handle from spinning upon release

- Presses with single-acting cylinder offer choice of 2-speed hand operated, electric/hydraulic or air/hydraulic pump

- Models with double-acting cylinder have an electric/hydraulic pump

- Press models equipped with remote control enable operator to view work from all sides with fingertip control of cylinder piston travel

- Press can be used horizontally for special applications with user-supplied support legs

- Holds pressure with motor shut of

- Also has an automatic dump setting

- Furnished with a 10 ft remote motor control
