# Power Team® SPM1010X Bench Hydraulic Shop Press, 10 ton, 25-1/4 in Base Length, 7-3/16 in Base Width

**Brand:** [POWER TEAM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPM1010X-12948
**MPN:** SPM1010X
**Price:** $2,204.88 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/power-team-spm1010x

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536535113 |
| Type | Bench |
| Speed | 0.06 in/stroke Advance and Pressing |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | Hydraulic Fittings, Hydraulic Gauge and Hose |
| Base Width | 7-3/16 in |
| Width (in) | 7.19 |
| Base Length | 25-1/4 in |
| Height (in) | 24.5 |
| Length (in) | 25.25 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPM1010X |

## Description

Power Team® hydraulic shop press, bench, 10 ton capacity, 25-1/4 in base length, 7-3/16 in base width, 24-1/2 in height, hand pump, 10-1/8 in stroke length, H-frame, 7-3/16 x 25-1/4 in working space, 0.06 in/stroke advance and pressing speed.
