# Power Team® SPE1010 SP Series Shop Press, 10 ton Capacity, 1/4 hp, 25-1/4 in L x 28 in W Base, 10-1/8 in L Stroke

**Brand:** [POWER TEAM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPE1010-12948
**MPN:** SPE1010
**Price:** $4,552.57 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/power-team-spe1010

## Features

- "Advance" position holds pressure with motor shut-off
- "Return" position advances cylinder with motor running and returns cylinder with motor shut-off

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536003773 |
| Speed | 2.2 in/min |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | Rocker Type off, Momentary on Control Switch, 9561 2-Way/Auto Dump Valve, C1010C Single-Acting Cylinder, Model 222481 Bench Frame, Hydraulic Gauges, Hoses and Fittings |
| Base Width | 28 in |
| Width (in) | 28 |
| Base Length | 25-1/4 in |
| Height (in) | 67.63 |
| Length (in) | 25.25 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPE1010 |

## Description

Power Team® shop press, series: SP series, 10 ton capacity, 25-1/4 in base length, 28 in base width, 67.63 in height, PE102 electric pump, 10-1/8 in stroke length, 100/10000 psi pressure, H-frame frame, 28 x 28-1/4 in working space, 1/4 hp, 2.2 in/min speed.

Features

- "Advance" position holds pressure with motor shut-off

- "Return" position advances cylinder with motor running and returns cylinder with motor shut-off
