# Power Team® SPE10010 SP Series Shop Press, 100 ton Capacity, 2 hp, 64 in L x 36 in W Base, 10-1/4 in L Stroke

**Brand:** [POWER TEAM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPE10010-12948
**MPN:** SPE10010
**Price:** $25,258.65 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/power-team-spe10010

## Features

- Cylinder work-head glides across upper frame on rollers, locks in place for off-center pressing jobs
- May be used horizontally for special pressing applications with user-supplied supports
- Press bed is raised and lowered by winch which locks in place for insertion of bed retaining pins
- Upper bolster can be lowered 8 in for convenient positioning on repetitive jobs
- Generous daylight of 42 x 50 in accommodates bulky work pieces, uprights are placed for easy side entry of bars or shafts for straightening or bending

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536003742 |
| Speed | 35 in/min |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | 5.7 gal Reservior, 9520 3-Way Manual valve, Control Switch, C10010C Single-Acting Cylinder, Solenoid Valve with 24 V Remote Control Hand Switch |
| Base Width | 36 in |
| Width (in) | 64 |
| Base Length | 64 in |
| Length (in) | 36 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPE10010 |

## Description

Power Team® shop press, series: SP series, 100 ton capacity, 64 in base length, 36 in base width, PQ603 electric pump, 10-1/4 in stroke length, 100/10000 psi pressure, H-frame frame, 36 x 78-1/4 in working space, 2 hp, 35 in/min speed.

Features

- Cylinder work-head glides across upper frame on rollers, locks in place for off-center pressing jobs

- May be used horizontally for special pressing applications with user-supplied supports

- Press bed is raised and lowered by winch which locks in place for insertion of bed retaining pins

- Upper bolster can be lowered 8 in for convenient positioning on repetitive jobs

- Generous daylight of 42 x 50 in accommodates bulky work pieces, uprights are placed for easy side entry of bars or shafts for straightening or bending
