# Power Team® SPA2514 SP Series Shop Press, 25 ton Capacity, 43 in L x 28 in W Base, 14-1/4 in L Stroke, H-Frame Frame

**Brand:** [POWER TEAM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPA2514-12948
**MPN:** SPA2514
**Price:** $8,943.65 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/power-team-spa2514

## Features

- Cylinder can be mounted on frame extension to handle jobs which won't fit between uprights
- Off-center pressing loads of full capacity can be applied across entire width of frame
- Press bed height easily adjustable with winch
- Bed will not drop when handle is released

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536003704 |
| Speed | 9.8 in/min |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | High Density Polyethylene Reservoir, C2514C Single-Acting Cylinder, 2-Way Foot Valve, Hydraulic Hoses And Fittings |
| Base Width | 28 in |
| Width (in) | 43 |
| Base Length | 43 in |
| Height (in) | 58 |
| Length (in) | 28 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPA2514 |

## Description

Power Team® shop press, series: SP series, 25 ton capacity, 43 in base length, 28 in base width, 58 in height, PA6 1-speed air pump, 14-1/4 in stroke length, 10,000 psi pressure, H-frame frame, 43 x 28 in working space, 9.8 in/min speed.

Features

- Cylinder can be mounted on frame extension to handle jobs which won't fit between uprights

- Off-center pressing loads of full capacity can be applied across entire width of frame

- Press bed height easily adjustable with winch

- Bed will not drop when handle is released
