# Power Team® RB8013S Roll-Bed® Hydraulic Press, 80 ton, 50-1/2 in Base Length, 64-1/4 in Base Width, 12-5/8 in H, Electric Pump

**Brand:** [POWER TEAM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** RB8013S-12948
**MPN:** RB8013S
**Price:** $40,242.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/power-team-rb8013s

## Features

- Adjustable lower bed width for secure balancing and centering of heavy jobs
- Loosen adjusting bolts to adjust bed from 4 in to more than 27 in
- Movable workhead for off-center pressing jobs, workhead moves on bearings across upper bolster
- Presses can be used at full capacity, regardless of where workhead is placed
- Lifting mechanism simply turn crank handle to raise or lower upper bolster
- Screw mechanism raises or lowers both sides evenly (a heavy duty 1/2 in drill motor can replace handle for automatic adjustment)
- Four locking pins hold bolster in place for pressing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536002738 |
| Speed | 46 in/min Advance, 7.5 in/min Pressing |
| Brands | POWER TEAM |
| Base Width | 64-1/4 in |
| Width (in) | 50.5 |
| Base Length | 50-1/2 in |
| Height (in) | 112.63 |
| Length (in) | 61.25 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | RB8013S |

## Description

Power Team® Roll-Bed® hydraulic press, 80 ton capacity, 50-1/2 in base length, 64-1/4 in base width, 12-5/8 in height, electric pump, 13-1/8 in stroke length, 10,000 psi pressure, H-frame, 64-1/4 x 60-1/2 in working space, 46 in/min advance, 7.5 in/min pressing speed.

Features

- Adjustable lower bed width for secure balancing and centering of heavy jobs

- Loosen adjusting bolts to adjust bed from 4 in to more than 27 in

- Movable workhead for off-center pressing jobs, workhead moves on bearings across upper bolster

- Presses can be used at full capacity, regardless of where workhead is placed

- Lifting mechanism simply turn crank handle to raise or lower upper bolster

- Screw mechanism raises or lowers both sides evenly (a heavy duty 1/2 in drill motor can replace handle for automatic adjustment)

- Four locking pins hold bolster in place for pressing
