# PHD S2507 GG FIG 2507 OD Tube Clamp with Cushion, 75/75/600 lb, 1-1/8 in OD, Low Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50930
**MPN:** S2507 GG
**Price:** $3.52 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2507-gg

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Low Carbon Steel |
| Width (in) | 1.5 |
| Height (in) | 1.125 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Load Capacity | 75 lb |
| Outside Diameter | 1-1/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Conduit/Pipe Size | 1 in |
| Standard Approvals | ANSI/MSS SP-58 (Type 61)Federal A-A-1192A (Type 61) |
| Temperature Rating | -65 to 275°F |
| Manufacturer Part Number | S2507 GG |

## Description

PHD OD Tube Clamp, series: FIG 2507, 75/75/600 lb, 1-1/8 in Outside dia, 0.075 in Thickness, for Use With: 1 in OD Tube, Low Carbon Steel, Western Gold, 1-1/2 in W, -65 to 275°F, multi-Flex TES A9110 EV1 black, in accordance with ASTM D4474 TES 0130 A90000 cushion, strut mount.
