# PHD S2501 GG Strut Clamp with Cushion, 1/8 in, 50 lb Load, 1/4 in OD, Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50900
**MPN:** S2501 GG
**Price:** $2.25 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2501-gg

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 0.25 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 1/8 in |
| Load Capacity | 50 lb |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM D4474 |
| Temperature Rating | -65 to 275°F |
| Manufacturer Part Number | S2501 GG |

## Description

PHD Strut Clamp, FIG 2501 Series, 1/8 in Nominal Size, 50 lb, 1/4 in Outside dia, Carbon Steel, Western Gold, 1/2 in W, -65 to 275°F, multi-Flex TES A9110 EV1 black, in accordance with ASTM D4474 TES 0130 A90000 cushion, low carbon steel.
