# PHD S2104AEG Universal Pipe Clamp, 1 in, 50 lb Load, 1.163 to 1.31 in OD, Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS46306
**MPN:** S2104AEG
**Price:** $1.03 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2104aeg

## Features

- Low carbon steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 14 ga |
| Width (in) | 1 |
| Height (in) | 1.31 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 1 in |
| Load Capacity | 50 lb |
| Outside Diameter | 1-15/92 to 1-9/29 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | EMT, IMC and GRC Conduit Pipe |
| Manufacturer Part Number | S2104AEG |

## Description

PHD Universal Pipe Clamp, FIG 2104 Series, 1 in Nominal Size, 50 lb, 1.163 to 1.31 in Outside dia, 14 ga Thickness, For Use with: EMT, IMC and GRC Conduit Pipe, Carbon Steel, Electro-Galvanized.

Features

- Low carbon steel
