# PHD S2103AEG Universal Pipe Clamp, 3/4 in, 50 lb Load, 0.922 to 1.05 in OD, Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS46304
**MPN:** S2103AEG
**Price:** $1 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2103aeg

## Features

- Low carbon steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 14 ga |
| Width (in) | 0.75 |
| Height (in) | 1.05 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Load Capacity | 50 lb |
| Outside Diameter | 71/77 to 1-1/20 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Suitable For Use With | EMT, IMC and GRC Conduit Pipe |
| Manufacturer Part Number | S2103AEG |

## Description

PHD Universal Pipe Clamp, series: FIG 2103, 3/4 in Nominal, 50 lb, 0.922 to 1.05 in Outside dia, 14 ga Thickness, For Use with: EMT, IMC and GRC Conduit Pipe, Carbon Steel, Electro-Galvanized.

Features

- Low carbon steel
