# PHD S2102AEG Universal Pipe Clamp, 1/2 in, 50 lb Load, 0.706 to 0.84 in OD, Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS46302
**MPN:** S2102AEG
**Price:** $0.95 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2102aeg

## Features

- Low carbon steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 6 ga |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 0.84 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Load Capacity | 50 lb |
| Outside Diameter | 12/17 to 21/25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | EMT, IMC and GRC Conduit Pipe |
| Manufacturer Part Number | S2102AEG |

## Description

PHD Universal Pipe Clamp, series: FIG 2102, 1/2 in Nominal, 50 lb, 0.706 to 0.84 in Outside dia, 6 ga Thickness, For Use with: EMT, IMC and GRC Conduit Pipe, Carbon Steel, Electro-Galvanized.

Features

- Low carbon steel
