# PHD S2015AEG I.P Pipe Clamp, 10 in, 200 lb Load, 10-3/4 in OD, Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50780
**MPN:** S2015AEG
**Price:** $5.61 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2015aeg

## Features

- Low carbon steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 11 ga |
| Height (in) | 10.75 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 10 in |
| Load Capacity | 200 lb |
| Outside Diameter | 10-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | S2015AEG |

## Description

PHD I.P Pipe Clamp, FIG 2015 Series, 10 in Nominal Size, 200 lb, 10-3/4 in Outside dia, 11 ga Thickness, Carbon Steel, Electro-Galvanized.

Features

- Low carbon steel
