# PHD S2014AEG IP Pipe Channel Clamp, 8 in, 200 lb Load, 8-5/8 in OD, Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50760
**MPN:** S2014AEG
**Price:** $4.48 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2014aeg

## Features

- Low carbon steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 11 ga |
| Width (in) | 8.625 |
| Height (in) | 0 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 8 in |
| Load Capacity | 200 lb |
| Outside Diameter | 8-5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/MSS SP-58 (Type 60)Federal A-A-1192A (Type 60) |
| Manufacturer Part Number | S2014AEG |

## Description

PHD IP Pipe Channel Clamp, series: FIG 2014, 8 in Nominal, 200 lb, 8-5/8 in Outside dia, 11 ga Thickness, Strut Mount, Carbon Steel, Electro Galvanized.

Features

- Low carbon steel
