# PHD S2013AEG I.P Pipe Clamp, 6 in, 150 lb Load, 6-5/8 in OD, Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50745
**MPN:** S2013AEG
**Price:** $3.86 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2013aeg

## Features

- Low carbon steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 11 ga |
| Width (in) | 0 |
| Height (in) | 6.625 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 6 in |
| Load Capacity | 150 lb |
| Outside Diameter | 6-5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | S2013AEG |

## Description

PHD I.P Pipe Clamp, FIG 2013 Series, 6 in Nominal Size, 150 lb, 6-5/8 in Outside dia, 11 ga Thickness, Carbon Steel, Electro-Galvanized.

Features

- Low carbon steel
