# PHD S2011AEG IP Pipe Channel Clamp, 4 in, 200 lb Load, 4-1/2 in OD, Low carbon steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS46314
**MPN:** S2011AEG
**Price:** $2.68 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2011aeg

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Low Carbon Steel |
| Thickness | 11 ga |
| Width (in) | 0 |
| Height (in) | 4.5 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 4 in |
| Load Capacity | 200 lb |
| Outside Diameter | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/MSS SP-58 (Type 60)Federal A-A-1192A (Type 60) |
| Manufacturer Part Number | S2011AEG |

## Description

PHD IP Pipe Channel Clamp, series: FIG 2011, 4 in Nominal, 200 lb, 4-1/2 in Outside dia, 11 ga Thickness, Strut Mount, Low carbon steel, Electro-Galvanized.
