# PHD S2007AEG IP Pipe Channel Clamp, 2 in, 125 lb Load, 2-3/8 in OD, Low Carbon Steel

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50720
**MPN:** S2007AEG
**Price:** $1.59 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-s2007aeg

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Low Carbon Steel |
| Thickness | 12 ga |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 2.375 |
| Length (in) | 0 |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Nominal Size | 2 in |
| Load Capacity | 125 lb |
| Outside Diameter | 2-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/MSS SP-58 (Type 60)Federal A-A-1192A (Type 60) |
| Manufacturer Part Number | S2007AEG |

## Description

PHD IP Pipe Channel Clamp, series: FIG 2007, 2 in Nominal, 125 lb, 2-3/8 in Outside dia, 12 ga Thickness, Strut Mount, Low Carbon Steel, Electro-Galvanized.
