# PHD 360 1037EG Wide Mouth Beam Clamp, 3/8 in Rod, 400 lb Load, Malleable Iron, Electro-Galvanized

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50514
**MPN:** 360 1037EG
**Price:** $2.21 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-360-1037eg

## Features

- Malleable iron with hardened steel cup point set screw and locknut
- Import wide mouth beam clamp
- When a torque wrench is unavailable, the setscrew should be tightened so it contacts the I-beam and then an additional 1/4 to 1/2 turn added
- Underwriters laboratories listed in the US (UL), Canada (CUL)
- Caution should be taken not to over tighten the set screw
- 3/8 in set screw
- 60 in-lb torque set screw

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Wide Mouth |
| Brands | PHD |
| Material | Malleable Iron |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Load Capacity | 400 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/SP 69/58 (Type 19)cULus ListedFederal A-A-1192A (Type 19)FM Approved |
| Suitable For Use With | 4 in Pipe |
| Manufacturer Part Number | 360 1037EG |

## Description

PHD Beam Clamp, Wide Mouth, series: FIG 360 Series, 3/8 in Rod, 400 lb, For Use With: 4 in Pipe, Malleable Iron, Electro-Galvanized. Designed For Attaching Hanger Rod to The Top Flange of a Beam or Bar Joist, Where The Flange Thickness Does Not Exceed 1-1/4 in (31.75mm). The Open U Design Permits Rod Adjustment.

Features

- Malleable iron with hardened steel cup point set screw and locknut

- Import wide mouth beam clamp

- When a torque wrench is unavailable, the setscrew should be tightened so it contacts the I-beam and then an additional 1/4 to 1/2 turn added

- Underwriters laboratories listed in the US (UL), Canada (CUL)

- Caution should be taken not to over tighten the set screw

- 3/8 in set screw

- 60 in-lb torque set screw
