# PHD 350 0050PL Import Beam Clamp, 1/2 in Rod, 500 lb Load, Malleable Iron, Plain

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50510
**MPN:** 350 0050PL
**Price:** $1.50 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-350-0050pl

## Features

- Malleable iron with hardened steel cup point set screw and locknut
- When a torque wrench is unavailable, the setscrew should be tightened so it contacts the I-beam and then an additional 1/4 to 1/2 turn added
- Underwriters laboratories listed in the US (UL), Canada (CUL)
- Caution should be taken not to over tighten the set screw
- 3/8 to 1/2 in set screws
- 125 in-lb torque set screw

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Malleable Iron |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Load Capacity | 500 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/SP 69/58 (Type 19)cULus ListedFederal A-A-1192A (Type 19)FM Approved |
| Suitable For Use With | 8 in Pipe |
| Manufacturer Part Number | 350 0050PL |

## Description

PHD Import Beam Clamp, series: FIG 350, 1/2 in Rod, 500 lb, For Use With: 8 in Pipe, Malleable Iron, Plain. Designed For Attaching Hanger Rod to The Top Flange of a Beam or Bar Joist, Where The Flange Thickness Does Not Exceed 3/4 in The Open U Design Permits Rod Adjustment.

Features

- Malleable iron with hardened steel cup point set screw and locknut

- When a torque wrench is unavailable, the setscrew should be tightened so it contacts the I-beam and then an additional 1/4 to 1/2 turn added

- Underwriters laboratories listed in the US (UL), Canada (CUL)

- Caution should be taken not to over tighten the set screw

- 3/8 to 1/2 in set screws

- 125 in-lb torque set screw
