# PHD 250 1037EG C-Clamp with Lock Nut, 3/8 in Rod, 400 lb Load, Carbon Steel, Electro-Galvanized

**Brand:** [PHD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PHD)
**SKU:** FAS50497
**MPN:** 250 1037EG
**Price:** $1.81 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/phd-250-1037eg

## Features

- Low carbon steel with hardened steel cup point set screw
- When a torque wrench is unavailable, the setscrew should be tightened so it contacts the I-beam and then an additional 1/4 to 1/2 turn added
- Underwriters laboratories listed in the US (UL)
- Caution should be taken not to over tighten the set screw
- 3/8 to 7/8 in set screws
- 60 in-lb torque set screw

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | PHD |
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturer | PHD Manufacturing |
| Load Capacity | 400 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/SP 69/58 (Type 23)Federal A-A-1192A (Type 23)FM ApprovedUL Listed |
| Suitable For Use With | 4 in Pipe |
| Manufacturer Part Number | 250 1037EG |

## Description

PHD C-Clamp, series: FIG 250 Series, 3/8 in Rod, 400 lb, For Use With: 4 in Pipe, Carbon Steel, Electro-Galvanized. Designed For Attaching Hanger Rod to The Bottom Flange of a Beam. The Hanger Rod Should Make Contact with The Beam Flange to Ensure Full Engagement.

Features

- Low carbon steel with hardened steel cup point set screw

- When a torque wrench is unavailable, the setscrew should be tightened so it contacts the I-beam and then an additional 1/4 to 1/2 turn added

- Underwriters laboratories listed in the US (UL)

- Caution should be taken not to over tighten the set screw

- 3/8 to 7/8 in set screws

- 60 in-lb torque set screw
