# Pferd 83072 Flared Cup Stem Mount End Brush, 3/4 in, Knot, 0.014 in, Carbon Steel Fill, 1 in L Trim

**Brand:** [PFERD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PFERD)
**SKU:** MAI60119
**MPN:** 83072
**Price:** $18.35 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/pferd-83072

## Features

- Stem mounted flared cup knot end brush
- Flared cup style provides best performance and longest brush life
- Round shank fastening
- Suitable for straight grinders and flexible shafts drive systems
- The power source should preferably be of a variable speed type to control fill expansion
- Industrial-grade brushes recommended for use on high speed power tools such as flexible shaft machine s straight grinders and power drills
- Uniform filament composition and density provides optimal balance and finish
- For heavy-duty and severe applications, recessed areas and corners such as weld and mold cleaning
- 8 knots

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 697940830721 |
| Type | Flared Heavy Duty Stem Mount |
| Brands | PFERD |
| Wire Type | Knot |
| Width (in) | 4.25 |
| Height (in) | 2.95 |
| Length (in) | 4.25 |
| Manufacturer | Pferd, Inc |
| Brush Diameter | 3/4 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Standard Approvals | California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov/product |
| Wire Rope Diameter | 0.014 in |
| Manufacturer Part Number | 83072 |

## Description

Pferd End Brush, Flared Cup Stem Mount, 3/4 in dia Brush, 1/4 in Shank dia, Knot Filament/Wire Type, 0.014 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 1 in Trim Length, 20000 RPM Maximum.

Features

- Stem mounted flared cup knot end brush

- Flared cup style provides best performance and longest brush life

- Round shank fastening

- Suitable for straight grinders and flexible shafts drive systems

- The power source should preferably be of a variable speed type to control fill expansion

- Industrial-grade brushes recommended for use on high speed power tools such as flexible shaft machine s straight grinders and power drills

- Uniform filament composition and density provides optimal balance and finish

- For heavy-duty and severe applications, recessed areas and corners such as weld and mold cleaning

- 8 knots
