# Pferd 82967 General Purpose Stem Mount End Brush, 3/4 in, Crimped, 0.006 in, Carbon Steel Fill, 1 in L Trim

**Brand:** [PFERD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PFERD)
**SKU:** MAI60048
**MPN:** 82967
**Price:** $13.77 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/pferd-82967

## Features

- General purpose for working hard to reach places
- For use on portable air and electric tools

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 697940829671 |
| Type | General Purpose Standard Duty Stem Mount |
| Brands | PFERD |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 4.25 |
| Height (in) | 3.05 |
| Length (in) | 4.25 |
| Manufacturer | Pferd, Inc |
| Brush Diameter | 3/4 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Standard Approvals | California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov/product |
| Wire Rope Diameter | 0.006 in |
| Manufacturer Part Number | 82967 |

## Description

Pferd End Brush, General Purpose Stem Mount, 3/4 in dia Brush, 1/4 in Shank dia, Crimped Filament/Wire Type, 0.006 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 1 in Trim Length, 22000 RPM Maximum.

Features

- General purpose for working hard to reach places

- For use on portable air and electric tools
